blog-post-img-1601

Czym jest nawożenie dolistne?

Współczesne realia wymagają od rolników nieustannego podążania za najnowszymi trendami w dziedzinie agrotechniki. Rozwój technologiczny rynku sprawia, że zabiegi, które dotychczas uchodziły za nadprogramowe, stają się niezbędnymi elementami efektywnej uprawy. Tak jest z nawożeniem dolistnym.

Czym jest nawożenie dolistne?

Nawożenie dolistne polega na dostarczaniu składników pokarmowych bezpośrednio na blaszki liściowe roślin uprawnych. Ta metoda dokarmiania umożliwia szybkie usuwanie nagłych niedoborów składników pokarmowych w okresach podwyższonego zapotrzebowania na poszczególne mikro- czy makroelementy (zwane też mikro- i makroskładnikami).

Dlaczego nawożenie dolistne jest niezbędne?

Po pierwsze trzeba wyraźnie zaznaczyć, że najważniejsze jest nawożenie doglebowe i nic nie jest w stanie go zastąpić. Jednak o pobieraniu składników pokarmowych z gleby decyduje szereg czynników, takich jak: pH gleby, nawodnienie, nasłonecznienie czy temperatura. Jeśli któryś z tych parametrów nie jest odpowiedni – o co naprawdę nie trudno – to wówczas pobieranie wspomnianych składników jest mocno ograniczone. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest nawożenie dolistne, które błyskawicznie pozwala zażegnać niedobory mikro- czy makroelementów, choćby do nadejścia lepszych warunków atmosferycznych. Nawożenie dolistne może mieć zarówno charakter profilaktyczny, jak i interwencyjny. Ponieważ – jak powszechnie wiadomo – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to pewne zabiegi powinno wykonywać się prewencyjnie. Szczególnie w przypadku krótkotrwałych szczytów zapotrzebowania na poszczególne składniki.

Co jest najważniejsze przy doborze preparatów dolistnych?

Kryteriów doboru jest wiele. Natomiast na pewno dużą uwagę należy przywiązywać do stężenia poszczególnych składników, ich formy, przyswajalności oraz mieszalności. W przypadku mikroelementów warto sprawdzić czy występują one w postaci chelatów. Co bardzo istotne, część z dostępnych na rynku preparatów zawiera w sobie składniki, które nie są w 100% schelatyzowane, co znacznie odbija się na ich skuteczności. Jeśli natomiast chodzi o preparaty biostymulujące, to najcenniejsze są te, które zawierają aminokwasu pochodzenia roślinnego.

1 komentarz

  • Tylko 80ha (5 lat ago)

    Takich poradników nam potrzeba-dziękujemy!